Get Adobe Flash player

Kazma kürekten uzay madenciliğine
İTÜ Vakfı Dergisi 69. sayısında "MADENCİLİK" konusunu, çeşitli açılardan anlatan geniş bir dosya halinde okurlara sunuyor

Öğretim üyeleri , İTÜ mezunları, madencilik alanındaki kurumların üst düzey yöneticileri  açıklayıcı, tanımlayıcı yazılarıyla konuya ışık tutuyorlar;  maden olarak adlandırılan, bu tükenen kaynakların nasıl arandığı, nasıl kazanıldığı, ekonomiye katkısı, çevre ile ilişkisi konularında değerli yazılarla okuru bilgilendiriyorlar. Yeni bir sayıda zengin bir içerikle okurlarının karşısına çıkan İTÜ Vakfı Dergisi, bu defa "Madencilik"  konusuna odaklanıyor. Maden Y. Müh. Tuğrul Erkin “Kazma Kürekten Uzay Madenciliğine” başlıklı yazısında  bilinen rezervlerin  tükenmekte olduğunu, yeni rezervlerin ise daha derinlerde olduğunu ve giderek daha ince yataklara inmeyi gerektirdiğini  bunun için de çok büyük bilimsel ve teknolojik yeniliklerin geliştirildiğine işaret ederek, deniz altı ve uzay madenciliğini örnek olarak gösteriyor. Teknolojik araştırmaların hızla ilerlediği bu ortamda Türkiye’de madenciliğin durumunu Prof. Dr. Güven Önal  “Türkiye’de Maden Kaynakları ve Ekonomiye Katkısı” başlıklı yazısında anlatarak, Türkiye’de madenciliğin olması gereken yerden oldukça uzakta bulunduğunu, ancak  iyi bir stratejik planlama ve özendirme ile çok ileri noktalara taşınabileceğini belirtiyor.  Yazı, Türkiye’nin  maden potansiyeli  maden üretimi ve tüketimi, ülke ekonomisi  içindeki yeri gibi konularda bilgilerle devam ediyor.

PETROLDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?

Türkiye’de madencilik alanında önemli iki kurumun üst düzey yöneticilerinin yazıları konuyla ilgili bilgileri içeriyor. MTA Genel Müdür Yardımcısı  Kerim Tuncer Sarıkavak “Türkiye’de Maden Aramaları, Maden Rezervleri ve Ekonomik Değeri” yazısı ile maden rezervleri , maden arama faaliyetleri ve ekonomi açısından önemli bazı madenlere ilişkin verilerle konuyu tanıtıyor.
TPAO Genel Müdürü Besim Şişman, “Türkiye’de Petrolün Bugünü ve Geleceği” konulu yazısında  petrol ve doğal gaz konusunda  halen büyük oranda dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu belirtiyor.  Ancak 2004-2011 yılları arasında yürütülen yoğun sismik program sayesinde %40’ı Türkiye’ye ait olan Karadeniz’de ciddi bir potansiyelin bulunduğunun anlaşıldığını ve bu durumun umut verici olduğunu vurguluyor. Madencilik çalışmalarının çevreye yaptığı etkiler de yazarların çoğu tarafından üstünde durulan bir konu olarak ortaya çıkıyor. Tuğrul Erkin, konuya “Şüphesiz madenler ülkemizin önemli bir değeridir. Ancak ormanlar da akarsular da öyle” diyerek yaklaşırken, Caner Zanbak, “tüm dünya toplumlarında artan çevre duyarlığı gerekli ve yeterli çevresel önlemler alınmadan işletilmekte olan maden işletmelerini çevre hareketlerinin kolay hedefi haline getirmiştir” diyor. Şebnem Düzgün de görüşünü, “benimsenen doğal kaynak yönetimi  sürdürülebilirlik açısından uygulanabilir görünmemektedir” şeklinde belirtiyor.

İHRACATIN YENİ UMUDU "KIYMETLİ TAŞLAR"

Prof. Dr. Şebnem Düzgün “Sürdürülebilir Doğal Kaynak Yönetimi Çerçevesinde Türkiye Madencilik Politikaları Değerlendirmesi“ başlıklı yazısıyla, devletin doğal kaynak yönetimi politikalarını sürdürülebilirlik esaslarına göre gözden geçirmesi  ve uygun bir mevzuatın geliştirilmesi konusunu  örnekler üzerinden açıklıyor. Uluslararası Enerji Ajansı  direktörü Fatih Birol “Türkiye İçin Enerji Stratejisi Önerileri” başlıklı yazısında  enerji kaynaklarının verimli kullanımı, yerli kaynak kullanımına önem verilmesi ve enerji diplomasisi konusunda ciddi adımlar atılmasının önemine dikkat çekiyor. Ayrıca iş güvenliğinin birinci koşul olması gerektiğini vurguluyor; çevre bilinci ve küresel ısınmanın enerji politikalarına etkisinin önemi üzerinde duruyor.   Prof. Dr. Sezai Kırıkoğlu ise,  “Türkiye’nin Kıymetli Taşları” adlı yazısında kıymetli taşların Türkiye’nin dünya mücevherat ticaretinde ilk sıralarda yer aldığını , pek çok kıymetli taşın önemli potansiyeline sahip olunduğunu açıklayarak bu sektörün yeni bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini belirtiyor.


Yayin tarihi:  04/09/2015
Bu haber toplam 1778 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
06 Haziran   03:58